Papier ekologiczny – dlaczego warto na nim drukować?

Czy katalog wydrukowany na błyszczącej kredzie jest passé? Niekoniecznie. Są jednak o wiele ciekawsze faktury papierów, które nadają całej publikacji nietuzinkowy charakter. A przy tym są papierami ekologicznymi, pochodzącymi w dużej mierze z recyklingu. Jest to więc dobre rozwiązanie dla hoteli, które starają się działać w nurcie zrównoważonego rozwoju.

Jakiś czas temu zapytałam kilku hotelarzy, jakie mają problemy decydując się na wydruk materiałów marketingowych. Częsta odpowiedź, jaka padała to: nie wiem, jaki papier wybrać, jaki rodzaj i jaką gramaturę. 

Może dlatego w obiektach hotelowych w dalszym ciągu króluje druk na kredzie? Jeżeli nie znamy faktur papierów, to najłatwiej zamówić to co ostatnio.

W dodatku, jeżeli chcemy taki druk uszlachetnić, dodać mu splendoru stosujemy foliowanie lub powlekanie papieru. Efekt: tworzymy małe nieekologiczne potworki, bo folię w procesie recyklingu ciężko oddzielić od papieru. Tymczasem, rośnie świadomość konsumentów na temat druków ekologicznych. Papier w procesie recyrkulacji można przetwarzać kilkukrotnie, zanim zostanie wykorzystany jako papier toaletowy bądź tacki do jajek.

Jeżeli to nie jest konieczne to zrezygnujcie z foliowania przy wydrukach, bo to znacznie utrudnia recykling!

Papier ekologiczny – jaki nakład wybrać?

Wybierając parametry druku zaplanuj również ilość sztuk. Zastanów się, jak duży nakład druku jest potrzebny? W jakim czasie będziesz go dystrybuować? Spójrz na swoje wcześniejsze zlecenia. W jakim tempie rozeszły się wizytówki, notesy czy foldery? Zastanów się co koniecznie trzeba pokazać gościom na druku, a co już nie i wystarczy przedstawić wersję zdigitalizowaną. 

Często jest tak, że drukowanie w mniejszym nakładzie jest droższe na sztuce, a wówczas pojawia się pokusa, że lepiej będzie zamówić więcej. 

Moja agencja marketingowa zajmuje się custom publishingiem na co dzień (tworzeniem, redagowaniem, składaniem magazynów dla firm), więc podam przykład sprzed kilku dni. Koszt druku jednej sztuki gazetki przy nakładzie 300 sztuk (kreda 130 gram, 32 strony, A4) to około 10 zł netto, natomiast przy nakładzie 200 sztuk – to około 12 zł netto.

Jednak niech nie tylko cena będzie tu wyznacznikiem, bo jeżeli widzisz, że drukujesz coś z krótkim terminem aktualności, to jest ryzyko, że zamawiając większą partię po prostu nie uda Ci się jej rozdystrybuować. A wówczas zostaniesz z masą papieru do utylizacji, co też generuje koszt.

Papier ekologiczny – dlaczego warto?

Druki na papierze ekologicznym to podkreślenie prośrodowiskowych wyborów, jakich dokonuje hotel. Z jednej więc strony, jeżeli dążysz do tego, by hotel szedł w kierunku zrównoważonego rozwoju, to koniecznie trzeba zweryfikować sposób, w jaki korzystasz w obiekcie z papieru. Z drugiej strony papier ekologiczny jest elegancki i nietuzinkowy, a przez to w wielu obiektach, gdzie estetyka jest bardzo istotna, taki wydruk jest po prostu dopełnieniem wnętrza, niejako wisienką na torcie.

Drukujesz menu spa na ekologicznym papierze? Powiedz o tym, i daj w stopce informacje, że katalog został wydrukowany na certyfikowanym papierze pozyskanym ze zrównoważonych źródeł.

Jaki papier ekologiczny wybrać?

Myśląc o papierze ekologicznym do wyboru mamy: papier z recyklingu, papier certyfikowany FSC® lub papier pochodzący ze zrównoważonych upraw.

Jeżeli nie wiesz, jaki papier wybrać, a nie ukrywajmy, że zdjecie na stronie internetowej nie pomoże znacznie w wyborze, to po prostu skontaktuj się z drukarnią i zamów próbnik, który ułatwi sprawdzenie faktury papieru, odcienia lub gramatury.

Ciekawą fakturę ma papier z serii Crush włoskiej marki Favini. Przyglądając się z bliska można zauważyć tu domieszkę np. kukurydzy. Dzięki temu cały wydruk zyskuje ciekawy charakter.

Na stronie producenta czytamy, że papier ten posiada certyfikat FSC®, jest wolny od GMO, i zawiera 40% pokonsumenckich odpadów pochodzących właśnie z recyklingu. Na papierze tym można drukować wizytówki, karty, etykiety, broszury, zawieszki do drzwi, pocztówki.

Kolejna propozycja to papier niemieckiej marki Koehler Paper Group – Color Style Recycled.

W całości stworzony jest z włókien wtórnych pozyskanych z recyklingu. Nie zawiera chloru. Posiada certyfikat potwierdzający spełnienie wyśrubowanych ekologicznych restrykcji Blue Angel, a dodatkowo występuje w szerokiej palecie kolorystycznej.

Wydrukujecie na nim zawieszki na drzwi, wizytówki, foldery, karty menu, karty i opakowania. Dodatkowo możecie stworzyć ciekawe kompozycje łącząc ze sobą kolory, czyli np. przód i tył wizytówki wydrukowane będą na różnych kolorystycznie kartonach.

Jeden z najbardziej popularnych papierów ekologicznych to SH Recycling w odcieniu brązowym lub szarym, stworzony w 100% z recyklingu. Papier ten posiada certyfikat FSC® oraz nadaje się do kontaktu z żywnością. W drukach ma bardzo szerokie zastosowanie.

Druk na papierze ekologicznym – ile to kosztuje?

Dlaczego hotelarze mają opory, by drukować na papierach ekologicznych? No cóż, i tu dochodzimy do ceny. Potocznie przyjęło się, że papier ekologiczny jest dużo droższy od kredy. Faktycznie, jest droższy, ale czy bardzo drogi? Zobaczcie orientacyjne zestawienie cen netto (stan na luty 2022 roku) przygotowanych przez DRUKI HOTELOWE i zastanówcie się, czy jesteście w stanie zapłacić trochę więcej w zamian zyskując oryginalny wygląd materiałów marketingowych. Możecie zacząć od jednej rzeczy np. pocztówki z ręcznie wypisywanym podziękowaniem dla gości albo zaproszenia do spa. Sprawdźcie, jaka będzie reakcja Waszych gości na widok ładnie zaprojektowanej i wydrukowanej wizytówki na papierze z domieszką kukurydzy.

PRODUKTCOLOR STYLE RECYCLEDSH RECYCLINGKREDA
etui na kartę hotelową (rozkładane) 1000 sztuk900830700
zawieszki na drzwi 500 sztuk dwustronne
513450280
wizytówka 500 sztuk
18014080
karta menu A3/ 2 strony/ 100 sztuk520450290
voucher DL – 100 sztuk165150110

Cena wydruków na papierze Crush plasuje się pomiędzy ceną Color Style Recycled oraz SH Recycling.

Podsumowanie

Pamiętajcie, że nie tylko papier ma znaczenie. Stosując mniej farby, robiąc tłoczenia na papierze lub tworząc projekt graficzny tak, aby wykorzystać jak najmniej kolorów możecie dodatkowo podkreślić ekologiczny aspekt wydruku. Mało tego, do wydruku możecie wykorzystać papier barwiony w masie. To oznacza, że możecie zamówić karton zgodny z kolorystyką marki.

Tekst powstał przy współpracy z branżową drukarnią DRUKI HOTELOWE.