„Od kilku lat toczą ze sobą bój o palmę pierwszeństwa: Marriott, Hilton i Intercontinental Hotels Group. Choć czoło peletonu, wydaje być się niezagrożone, to warto zwrócić uwagę na Chiny. W TOP 10 mamy aż dwie chińskie sieci hotelowe, które mają chrapkę na inne sieciówki.”
Tak było jeszcze w 2015 roku, gdy magazyn Hotels opublikował Ranking Największych Sieci Hotelarskich, jak ten ranking wygląda w 2019 roku?
1. Marriott International (USA) – największa sieć hotelowa na świecie
Liczba pokoi: 1 317 368
Liczba hoteli: 6 906
Strona: www.marriott.com
Marriott International funkcjonuje już od 1927 roku. Do 2002 roku sieć funkcjonowała pod nazwą Marriott Corporation. W 2015 roku firma przejęła sieć Starwood Hotels & Resorts zyskując tym samy takie marki jak: Sheraton, Four Points by Sheraton, The Luxury Collection, Le Meridien, Westin.
Sieć hoteli Marriott w Polsce: Courtyard Gdynia Waterfront, Courtyard Warsaw Airport, Warsaw Marriott Hotel.
Przeczytaj też: Jak prowadzić komunikację marketingową hotelu w czasach kryzysu?
Zobacz: Jak nie tracić czasu w social mediach? – TOP 5 porad dla hoteli
2. Jin Jiang International (Chiny)
Liczba pokoi: 941 794
Liczba hoteli: 8 715
Strona: www.jinjianghotels.com.cn/en
Zobacz: Jak storytelling buduje markę hotelu?
3. Hilton Worldwide (USA)
Liczba pokoi: 912 960
Liczba hoteli: 5 685
Strona: www.hiltonworldwide.com
Hilton Worldwide to sieć prawie ze stuletnią tradycją. Hilton Hotels Corporation powstała w 1919 w Cisco w Stanach Zjednoczonych. Hilton w 2008 roku został umieszczony w magazynie Forbes na 36 miejscu pod względem dochodów na liście największych przedsiębiorstw prywatnych.
Sieć hoteli Hilton w Polsce: Hilton Garden Inn Krakow Airport, Hampton by Hilton Gdansk Airport, Hilton Gdansk,
DoubleTree by Hilton Krakow Hotel & Convention Center, Hilton Garden Inn Krakow, Hampton by Hilton Krakow, DoubleTree by Hilton Hotel Lodz, Hilton Garden Inn Rzeszow, Hampton by Hilton Swinoujscie, DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw, Hampton by Hilton Warsaw Airport, Hampton by Hilton Warsaw City Centre, Hilton Warsaw Hotel and Convention Centre, DoubleTree by Hilton Hotel Wroclaw.
4. InterContinental Hotels Group (Wielka Brytania)
Liczba pokoi: 836 541
Liczba hoteli: 5 603
Strona: www.ihgplc.com
Pierwszy hotel InterContinental otwarto w 1946 roku w Brazylii. Wraz z rozwojem tras Pan American World Airways liczba hoteli rosła. Pierwszy InterContinental w USA otworzono w San Francisco w 1975 roku. W 1981 spółkę InterContinental Hotels Corporation przejęła firma Grand Metropolitan z Wielkiej Brytanii, w 1988 japońska Saison Group, w 1998 Bass Brewery, w której w 2003 stworzono InterContinental Hotel Group.
W skład InterContinental Hotels Group wchodzą marki: InterContinental, Crowne Plaza, Indigo, Holiday Inn, Express by Holiday Inn, Staybridge, Candlewood, Even Hotels, Hualuxe Hotels, Army Hotels
Sieć hoteli IHG w Polsce: InterContinental Warsaw, Holiday Inn Express: Warsaw Airport, Holiday Inn: Warsaw – Jozefow.
5. Wyndham Hotel Group (USA)
Liczba pokoi: 809 900
Liczba hoteli: 9 200
Strona: www.wyndhamworldwide.com
WHG istnieje od 1990 roku. Do sieci należy 12 marek m.in.: Super 8, Days Inn, Ramada, Wyndham Hotels & Resorts, Wingate By Wyndham, Hawthorn Suites.
6. AccorHotels (Francja)
Liczba pokoi: 703 806
Liczba hoteli: 4 780
Strona: www.accorhotels.com
W Polsce sieć hoteli AccorHotels jest znaczącym udziałowcem Orbis SA, który prowadzi hotele w sieciach Sofitel, Novotel, Mercure, Ibis i Ibis Budget.
7. Choice Hotels International (USA)
Liczba pokoi: 569 108
Liczba hoteli: 7 021
Strona: www.choicehotels.com
Choice Hotels International działa w ponad 35 krajach. Firma operuje 11 markami hotelowymi:. Comfort Inn, Comfort Suites, Quality, Sleep Inn, Clarion, Cambria Suites, Main Stay Suites, Suburban Extand Stay Hotel, Econo Lodge, marki Rodeway Inn.
8. Oyo Hotels & Homes (Indie)
Liczba pokoi: 515 144
Liczba hoteli: 17 344
Strona: www.oyorooms.com
OYO Hotels & Homes, młody startup hotelowy. Obsługujący hotele i domy. Poprzez działalność w zakresie domów wakacyjnych firma oferuje podróżnym i mieszkańcom miast dostęp do ponad 130 000 domów na całym świecie. OYO działa obecnie w ponad 800 miastach w 80 krajach.
9. Huazhu Group Ltd. (China Lodging Group) (Chiny)
Liczba pokoi: 422 747
Liczba hoteli: 4 230
Strona: www.huazhu.com
HUAZHU to szybko rozwijająca się chińska grupa hotelowa z wieloma markami w portfelu. Założono ją w 2005 roku. Ofertę kieruje zarówno do osób podróżujących służbowo, jak i osób podróżujących w celach turystycznych. Są to zarówno luksusowe obiekty, jak i hotele klasy ekonomicznej. Do sieci należą marki: Joya Hotel, Manxin Hotels & Resorts, Ji Hotel, Starway Hotel, HanTing Hotel, Elan Hotel czy Hi Inn.
10. BTG Hotels Group Co (Chiny)
Liczba pokoi: 397 561
Liczba hoteli: 4 049
Strona: www.btg.com.cn
BTG założona została w 1998 roku. Beijing Tourism Group jest grupą usług turystycznych działającą w obszarze gastronomii, biur podróży, transportu i hoteli.
11. Best Western Hotels&Resorts (USA)
Liczba pokoi: 295 849
Liczba hoteli: 3 618
Strona: www.bestwestern.pl
Best Western Hotels & Resorts funkcjonuje już od 1946 roku i nie jest typową grupą hotelową zrzeszającą hotele własne lub zarządzane na zasadzie franczyzy, lecz porozumieniem odrębnych obiektów działających pod wspólną marką w formie podobnej do konsorcjum lub spółdzielni.
Przeczytaj też: Mapa Podróży Gościa Hotelowego i jej wpływ na doświadczenia klientów
Żródło:
[1] https://www.hotelsmag.com/
Hej, czy ten tekst był dla Ciebie przydatny? Jeżeli tak, to kliknij w link afiliacyjny poniżej. I zapoznaj się z narzędziem do zarządzania social media. Dzięki!