Każdy przemysł oraz usługa gospodarcza ma swoją dłuższą lub krótszą historię. Nie zmienia to faktu, że to właśnie hotelarstwo wyróżnia bardzo ciekawa i oryginalna przeszłość, o której pokrótce opowiemy w tym artykule.
Jedno jest pewne, że to różnorodne możliwości rozwoju, jak również liczne przeobrażenia tej gałęzi przemysłu sprawiły, że hotelarstwo przez lata swojej działalności zmieniało się nie do poznania, dążąc do stanu dzisiejszego. Faktycznie, hotel jako miejsce wypoczynku, ucieczki od domu i zmartwień, ma sprawiać swoim gościom wiele radości. Przez tych wiele lat budowania ciekawej historii hotelarstwo odcisnęło się również na społeczeństwie, które aktualnie jest bardzo mocno przywiązane do tej usługi. Jak ewoluowała naczelna zasada hotelarstwa? Czy odwieczne zadanie uszczęśliwiania gości zawsze było tym najważniejszym celem?
Hotelarstwo – wczesne początki, czyli co przygotowywali dla swoich gości pierwsi gospodarze?
Historycy doszukują się wielu ciekawych faktów świadczących o tym, że hotelarstwo miało bardzo dalekie korzenie swojej działalności i co ważne udaje im się takie informacje potwierdzić. Już w starożytności podobno istniała tego typu usługa, a pierwsze obiekty hotelowe miały powstać wzdłuż szlaków handlowych Bliskiego Wschodu.
Rozwój hotelarstwa zarówno w tym obszarze, jak i miejscu miał niemały związek z tym, jak rozwijał się tu właśnie handel. Kupcy podróżując tu w celu zdobycia towarów i żywności potrzebowali schronienia, który mogli znaleźć właśnie w oferowanych domach hotelach o wysokim, jak na tamtejsze czasy standardzie. Z czasem usługa tego typu rozwinęła się do naszych wyobrażeń, sprawiając, że podróże stały się zdecydowanie bardziej powszechne. Kupcy doszukując się przyjemności z podróżowania po świecie rozwinęli hotelarstwo na światową skalę.
Wczesne istnienie zajazdów gościnnych odnotowuje się także na mapie starożytnego Egiptu. Zapis o pełnieniu takich usług można odnaleźć chociażby w Kodeksie Hammurabiego, ale także w innych trofeach tego czasu.
Czytelną informację o istnieniu takich miejsc odnajdziemy jednak także w starożytnej Grecji, gdzie noclegownie budowano w centralnych częściach miasta. I to właśnie miasto było właścicielem tamtejszych hoteli.
O wczesnym istnieniu hotelarstwa można też mówić odnosząc się do imperium starożytnych Rzymian, u których wraz z rozbudową dróg i sieci handlowej ludność zaczęła podróżować, przemieszczać się, a w wyniku tego rozwijały się i powstawały zajazdy. Gościnność wyróżniała te miejsca, które z czasem zyskiwały na popularności
Hotelarstwo w Polsce – początki
Prawdopodobnie pierwsze hotelowe karczmy mogły istnieć na naszych terenach już za czasów panowania Bolesława Chrobrego, a pisał o tym sam Gall Anonim. Pierwowzorem dzisiejszych hoteli były na pewno średniowieczne karczmy wiejskie, czyli inaczej gospody, w których obok spania można było skosztować świetnych lokalnych trunków.
To właśnie domem zajezdnym określano wówczas każdą z kwater, która gościła chętnych do spędzenia wypoczynku. Jednak za pierwowzór obiektu hotelarskiego uważać należy dopiero hospicjum założone w 1187 roku w Poznaniu reprezentowane przez zakon joannitów.
Późniejsze zajazdy i gospody prowadzili już szlachcice oraz zakonnicy, którzy nazywali takie obiekty karczmami lub tawernami. Mówimy tu m.in. o Starej Karczmie w Jeleśni czy karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej.
Rozkwit obiektów hotelowych jako takich przypadł natomiast na XVIII stulecie, kiedy to powstało najwięcej hoteli świadczących usługi noclegowe. Bardzo dużo hoteli powstało wówczas np. w Warszawie, a za jeden z pierwszych uznany został hotel Marywil, który powstał z inicjatywy Marysieńki Sobieskiej w roku 1695. Był to jednocześnie pierwszy z obiektów, który dostarczał swoim gościom szeroki zakres świadczonych usług.
Usługi hotelarskie dawniej i dziś
XIX i XX wiek to zupełnie nowa jakość oferowanych usług w hotelarstwie światowym i polskim. W hotelach pałacowych zatrzymywali się arystokraci, kupcy, czy finansiści, których możliwości opłacenia noclegu były wyższe, niż dawniej.
W Polsce jednym z najbardziej znanych był wówczas Hotel Bristol zbudowany w ciągu dwóch lat i otwarty w 1901 r. To jeden z pierwszych takich hoteli, który posiadał nie tylko liczne sale balowe, ale również cukiernię, restaurację, sklepy, czy sala bilardowa. Do dziś wzbudza spore zainteresowanie i podziw zwiedzających Warszawę i jej centrum.
Ciekawą historię ma również gdyński Hotel Centralny, który powstał na miejscu właśnie karczmy. Jeszcze przed powstaniem hotelu karczma organizowała spektakle teatralne i gościła takie osobistości jak Prezydent RP Stanisław Wojciechowski. Na miejscu karczmy powstała kamienica zaprojektowana przez architekta Jana Stefanowicza. Hotel rozpoczął działalność w 1928 roku. Podczas okupacji niemieckiej nazywał się Central-Hotel Gotenhafen. Później zmieniono nazwę na Bristol, a w kolejnych latach na Lark. Od 2022 roku, po generalnej renowacji, hotel w Gdyni funkcjonuje pod nazwą Hola Gdynia.
Warto podkreślić, że duże ożywienie w rozwoju hotelarstwa polskiego nastąpiło także po 1970 roku, kiedy to zaczęto czerpać inspirację z funkcjonowania światowych sieci hotelowych. Jak teraz nazywają się największe marki hotelowe na świecie? Przeczytajcie w kolejnych wpisach.
[materiał partnerski]